Upcoming events

  • Monday, October 30th, 5:45-7:45PM
    WC CAN Board meeting
    Community Room
    Hillsboro Library – Main Branch
    2850 NE Brookwood Pkwy, Hillsboro, 97124
    Tentative agenda

Join our Google Group
Find us on Facebook

2012 Citizen Action Summit program

WC CAN Citizen Action Summit
February 11, 2012
Program Detail

  9:40 - Registration opens, display tables available

10:00 - Assembly in Taylor Auditorium

  • Welcome -- Jim Moore
  • Opening remarks, overview -- Linda Peters

10:20 - Taking stock: 2011’s accomplishments, lessons, challenges

Tualatin Valley Neighborhood Organizations -- Jan Giunta

Cornelius Recall -- Brad Coffey

Interfaith Committee on Homelessness -- Russ Dondero, Linda Ebert

Oak Hill Neighborhood -- Darla Castagno, Amy Barton

Fair Boosters -- Lyle Speisschaert, Matt Pihl

NAAVE -- Dave Bratton

Oregon Aviation Watch -- Miki Barnes

Save Helvetia/Helvetia Community Association -- Brian Beinlich

Si Se Puede Oregon -- Luis Nava

Neighbors for Smart Growth -- Jake Mintz

Fresh Air North Plains -- Brenda Leppo, Marilyn Schulz

11:45 - Break for lunch

12:00 - Keynote Speech -- Ethan Seltzer, PhD. -- followed by Q & A, discussion

12:35 - 12:40 Orientation to Breakout Sessions - Linda , facilitators

12:45 -  1:30 Breakout sessions - Round one

  • Urban unincorporated areas: problems & resources -- Room 201
    • Resources: Dick Schouten, Sadie McIntire, Mary Manseau, Mike Mahaffey
    • Facilitator: Grant Burton
    • Scribe: David Barnes
  • Saving farms/forests: practical measures -- Room 202
    • Resources: Greg Mecklem, Dean Moburg, Laurence Qamar
    • Facilitator: Allen Neuringer
    • Scribe: Martha Neuringer
  • Social equity in community design and redevelopment -- Room 203
    • Resources: Russ Dondero, Mara Gross, Mary Vogel
    • Facilitator: Claire Berger
  • Citizens’ rights in Washington County and its cities -- Room 204
    • Resources: Matt Pihl, Jan Giunta, Greg Malinowski, Robert Bailey
    • Facilitator: Kimberly Culbertson
  • Candidates and elections -- Room 206
    • Resources: Ron Morgan, Walt Gorman, Jim Robison
    • Facilitator: Luann Pelton

 1:40 - 2:25 Breakout Sessions - Round Two

  • Opposing huge, costly, risky projects -- Room 202
    • Resources: Martha Neuringer, Miki Barnes
    • Facilitator: Allen Neuringer
    • Scribe: David Barnes
  • Saving/restoring natural areas and wildlife -- Room 203
    • Resources: John Driscoll, Dean Moberg
    • Facilitator: Mara Gross Scribe: Sheila Day
  • Saving historic and public spaces, traditional arts and communities -- Room 204
    • Resources: Lyle Speisschaert, Amy Barton
    • Facilitator: Kimberly Culbertson Scribe: Maureen Barnhart
  • Communication for advocacy: challenges, tools, resources -- Room 206
    • Resources: Brad Coffey, Jim Robison, Laurence Qamar
    • Facilitator: Ron Morgan
  • Engaging youth and minorities on their own behalf -- Room 205
    • Resources: Luis Nava, Matt Koehler, Fernando Gutierrez, Adriana Canas
    • Facilitator: Dorila Nava
  • Legislation -- now and future -- Room 201
    • Resources: Claire Berger, Robert Bailey, Mary Vogel
    • Facilitator: Russ Dondero

 2:30 - Break for cookies, coffee/tea/water

 2:45 - Reassemble to compile and analyze results of Breakout sessions

  • Post and present reports
  • Walk-around review and sign-on priortizing

 3:20 - Discussion - co-facilitated by Ethan Seltzer, Russ Dondero, and Linda Peters

  • What patterns, priorities are evident in today’s work?
  • Consensus on some strategic priorities for 2012 cooperative action?

 3:45 - Summary and send-off - Ethan Seltzer, Russ Dondero, Linda Peters

 4:00 - Adjourn

Back to the Summit archive